
‘Ongeleid projectiel’ raast op Zuidplas af
Zuidplas - De steeds hoger wordende kosten voor Jeugdzorg en de Wet maatschappelijke ondersteuning (wmo) trekken meer en meer een wissel op de gemeentelijke financiën. De bestedingsruimte voor het op peil houden van de voorzieningen wordt kleiner en kleiner.
“Een ongeleid projectiel”, zo noemt fractievoorzitter Cock van der Spek van ChristenUnie/SGP de kostenpost voor de Jeugdzorg en Wmo. Ongeveer een maand geleden werd bekend dat het tekort op de Wmo wéér groter is dan verwacht. Het zorgt ervoor dat de zorgen van de politiek verder toenemen. Het ‘zorgmonster’ onder controle krijgen is de opdracht, maar de gouden formule is nog niet gevonden.
Lokale politici waarschuwden de afgelopen weken dat de grote uitgaven voor Jeugdzorg en de Wmo impact zullen hebben op de totale bestedingen van Zuidplas. Voorzieningen zullen in het gedrang komen. Nu is al zeker dat in de komende coalitieperiode niet alles kan. “We zullen keuzes maken”, is de harde boodschap van VVD-voorman Ferry van Wijnen. Frans Klovert (D66) sluit niet uit dat inwoners straks moeten bijspringen om de begroting in balans te houden. “Wellicht komt er een verhoging van de ozb aan. Veel opties hebben we niet.”
De oplopende kosten zijn niet van vandaag of gisteren. In 2015 schoof de landelijke overheid de wettelijke taken op het gebied van Jeugdzorg en de Wmo door naar de gemeenten. Die werden meteen opgezadeld met een bezuiniging. Nog altijd krijgen de gemeenten te weinig geld vanuit Den Haag. Dat is een deel van het verhaal, het andere heeft te maken met een efficiënte inrichting van de organisatie. Zeker NEZ en de SP, die beide niet aan de onderhandelingstafel zitten voor de coalitie, noemen die organisatie in Zuidplas ‘een log, bureaucratisch apparaat’. “Ook naar de inkoop van zorg moet scherper worden gekeken”, zegt Paul van Drenth (NEZ). Hij zei een jaar geleden dat ‘het niet zo kan zijn, dat straks 44.000 inwoners voor een kleine groep moeten bloeden’. “Je moet goed kijken welke zorg je levert en op welke manier.”
Een ‘dure jongen’ in de Wmo is de huishoudelijke hulp. Daar loopt Zuidplas volgens Cock van der Spek volledig op leeg. “De knoppen waar we aan kunnen draaien om de kosten te beheersen, zijn beperkt”, erkent Klovert. “Dat maakt het ook zo lastig.” Benno de Ruiter (CDA) pleit voor meer preventie. “Maar daarmee lossen we het probleem op korte termijn niet op.” (Erik van Leeuwen)
-
‘Oh nee! Moos, ga niet in de modderpoel!’
16:31
-
Droom weg bij de eindeloze zomer in Zuidplas
19 uur geleden
-
Bouwlustig Zuidplas groeit naar 67.000 inwoners in 2050
24 uur geleden
5
-
Nieuwerkerks Raadhuisplein: zand erover en spelen
2 dagen geleden
-
Vonk tussen Jan en Bep hoefde de straat maar over te steken
2 dagen geleden
-
Aftellen voor TC Zevenhuizen begonnen
2 dagen geleden
-
Groeneweg moet weer fonkelend worden
3 dagen geleden
-
Boeren in actie vanuit Moordrecht
3 dagen geleden
16
-
Musea extra open voor toeristen en plaatsgenoten
3 dagen geleden
-
Arie met de witte krullen heeft al 65 jaar klik met zijn Jannie
4 dagen geleden
14
-
Het Groene Hart moest groen blijven!
4 dagen geleden
2
-
Kolenerf hoopt op duwtje
5 dagen geleden
1
-
Informatieavond over nieuw en duurzamer gemaal Hitland
5 dagen geleden
-
Autoluwe wijken Vijfde Dorp in beeld
6 dagen geleden
6
-
i-point Beleef Zuidplas in Wereldwinkel
6 dagen geleden
-
Vrijwilligers ingezwachteld en bijgepraat
6 dagen geleden
-
Wandkunstenaar Elise Snoek wil kleur brengen in grijs Oekraïne
7 dagen geleden
-
De zon schijnt op sportpark ’t Ambacht
7 dagen geleden
-
Danny van Vliet op tandvlees door voor Spieren voor Spieren
8 dagen geleden
2
-
Stan op stap met kroonprinses
8 dagen geleden
1
-
Weer Blijdorpactie stichting Leergeld
28 jun, 16:08
-
Wethouder Zijlstra huldigt hockeykampioenen
28 jun, 12:20
-
Sneeuwbal bij BCN niet meer te stoppen
28 jun, 07:59
-
Eindelijk weer een kampioenenbal
27 jun, 14:44
Nieuwsoverzicht
-
‘Oh nee! Moos, ga niet in de modderpoel!’
16:31
-
Droom weg bij de eindeloze zomer in Zuidplas
19 uur geleden
-
Bouwlustig Zuidplas groeit naar 67.000 inwoners in 2050
24 uur geleden
5
-
Nieuwerkerks Raadhuisplein: zand erover en spelen
2 dagen geleden
-
Vonk tussen Jan en Bep hoefde de straat maar over te steken
2 dagen geleden