
Rommel is een verzameling uitgestelde beslissingen
Algemeen 855 keer gelezenWaddinxveen/Zuidplas - Iedereen verlangt naar een schoon en opgeruimd huis, waar je spullen een vaste plek hebben zodat je ze snel en gemakkelijk kunt vinden. Toch lukt dat niet altijd. Bijvoorbeeld door een scheiding of overlijden waardoor je ineens met veel spullen tegelijk te maken krijgt, of door een drukke periode waardoor je het overzicht even kwijt bent. Spullen stapelen zich op. Zo raakt niet alleen je woonomgeving overvol, maar ook je hoofd. “Rommel is een verzameling uitgestelde beslissingen.”
“Mensen willen vaak wel opruimen, maar ze hebben geen idee waar ze moeten beginnen”, vertelt Marianne Bodenstaff die met haar coachingspraktijk mensen helpt om hun huishouden weer op orde te krijgen. Ook vinden ze het vaak moeilijk om hulp te zoeken. Opruimen moet je immers toch zelf kunnen? Toch is het niets om je voor te schamen. Soms heb je gewoon iemand nodig die je weer op het juiste spoor zet. “Beslissen wat je wilt gaan opruimen is de eerste stap”, legt ze uit. “Maak een lijstje met rommelplekken in huis die je aan wilt pakken en maak het specifiek. Dus niet woonkamer of zolder, maar eettafel of kast in de hoek. Bedenk vervolgens wat je met deze plek wilt, of wat er nu gebeurt dat je niet meer wilt. Als je geen doel hebt, blijft het vaak bij het verplaatsen van spullen.” Begin klein, bijvoorbeeld met het opruimen van een of twee lades, of een of twee planken in een kast. “Omdat je over alles dat je in je handen krijgt een beslissing moet nemen, kost het vaak meer tijd dan je denkt. Neem die tijd er dan ook voor.” Wees met opruimen ook niet te rigoureus. Daar krijg je spijt van.
Marianne Bodenstaff woont met haar vriend en drie opgroeiende kinderen. Ze weet dus hoe snel een verzameling spullen in huis kan ontstaan en adviseert om te beginnen met opruimen in een (leef)ruimte waar je veel verblijft. “Daar word je meerdere keren per dag met je probleem geconfronteerd en dat veroorzaakt stress. Ruim eerst ‘gemakkelijke’ dingen op zoals kleding of boeken. Spullen uit bijvoorbeeld een erfenis hebben een emotionele lading waardoor je meer tijd nodig hebt om die uit te zoeken.”
Bodenstaff begrijpt heel goed dat achter verzamelingen van spullen soms een heel verhaal zit. “Mensen van wie de ouders de oorlog hebben meegemaakt of die dat zelf hebben beleefd, hebben vaak meer moeite om afstand van dingen te doen die nog goed en bruikbaar zijn dan mensen die jonger zijn.”
Voor je aan de slag gaat zorg je dat je voldoende werkruimte hebt en zet je alvast wat spullen klaar. “Zorg voor drie dozen of kratten waarin je de spullen die je op wilt ruimen kunt onderverdelen in hier opruimen, elders opruimen en weggeven/kringloop. Leg vuilniszakken klaar voor het echte afval, en zet alvast de stofzuiger en een sopje klaar en een notitieblokje waarop je dingen schrijft waarmee je nog iets moet doen. Bijvoorbeeld een goed horloge waar een nieuwe batterij in moet. Door dat op te schrijven, vergeet je het niet. Als je aan de slag gaat, beperk je tijd dan tot twee uurtjes en verlaat de betreffende ruimte niet, anders beland je van het één in het ander. Zet een muziekje op waar je vrolijk van wordt en energie van krijgt. Dat scheelt al een stuk.”
Het is raadzaam, volgens de opruimcoach, om je bij elk item af te vragen: word ik er blij van, heb ik het echt nodig, voegt het iets toe, past het nog bij mijn leven nu en wat is het ergste dat me kan gebeuren als ik het wegdoe? Ruim alleen je eigen spullen op of overleg met je partner en kinderen of je hun spullen ook mag opruimen. “Betrek je kinderen als het even kan van jongs af aan bij wat je doet. Een peuter kan best met een doekje helpen schoonmaken, zo leren ze spelenderwijs hoe het hoort. Wat oudere kinderen kunnen prima meebeslissen en je helpen met het uitzoeken van spulletjes.”
Heb je besloten dat iets weg kan, kijk dan of je het weggeeft aan iemand die het goed kan gebruiken of naar de kringloop brengt. Zo help je ook mensen met een wat beperkter budget.
“Als je klaar bent met een lade of plank, maak deze dan direct schoon voor je de spullen uit de doos hier opruimen terugzet. Maak vooraf en nadien een foto om het resultaat te zien. Je zult zien dat opruimen rust geeft in je hoofd waardoor je je beter kunt ontspannen.”
“Het moeilijkste is om de opgeruimde plek opgeruimd te houden”, weet Bodenstaff uit ervaring. “Maak elke dag een rondje om eventuele spullen die toch weer op de tafel of in die hoek terechtkomen op te ruimen. Zo hou je het bij. Een rommellaatje is best oké, zolang het maar bij één laatje blijft.”
Sommigen hebben hun huis wel op orde, maar dreigen digitaal het overzicht kwijt te raken door een overvloed aan mails of digitale bestanden. “Veel mensen hebben de hele dag hun mobiel bij zich en reageren op elk geluidje”, legt Bodenstaff uit. “Ook dat kan stress en onrust veroorzaken. “Eigenlijk is de aanpak van een digitale schoonmaak hetzelfde als in huis. Wees selectief in wat je bewaart. Zorg voor duidelijke mappen om verschillende berichten op te slaan en schoon deze bestanden regelmatig op. Zet geluiden uit en leg je mobiel regelmatig weg. Dat geeft rust.” Kom je er toch niet uit, schakel dan professionele hulp in.


















