De beeldentuin, hier op archiefbeeld, is zaterdag ook open.
De beeldentuin, hier op archiefbeeld, is zaterdag ook open.

Open Monumentendag aan Hollandsche IJssel

Historie

Zuidplas - Traditioneel zetten monumenten in het hele land in het weekend van 14 en 15 september hun deuren open voor bezoekers. Thema dit jaar is ‘Erfgoed van routes, netwerken en verbindingen’. Rondom de Hollandsche IJssel zijn er vooral op zaterdag meestal gratis activiteiten in het kader van Open Monumentendag. 

In Moordrecht toont het museum voor lokaal erfgoed - de Oudheidkamer aan Westeinde 1 - tussen 10.00 en 16.30 uur onder andere een touwbaan, archeologische vondsten en een nostalgische tentoonstelling met voorwerpen en foto’s van Moordrechtse winkeliers.
In het park achter de Oudheidkamer kan gewandeld worden door de DIJ Beeldentuin met kunstobjecten die historische personen, gebeurtenissen en activiteiten uit de geschiedenis van het dorp verbeelden. Via QR-codes zijn beschrijvingen te lezen.
In het historische Ambachtshuis aan de Dorpsstraat 60 is in mini-kunstgalerie Mevrouw Boon werk van kunstenaars uit het hele land te zien en in de oude huiskamer boven zijn kleine voorstellingen.
De Dorpskerk aan het Kerkplein vraagt zaterdag aandacht voor de restauratie van het De la Haye orgel. Ook is er een speurtocht voor kinderen. Tussen 10.00 en 16.00 uur kan de toren worden beklommen; rond 11.00 uur is er een carillonconcert.

Steenovens
Het bakproces van ijsselsteentjes en het leven en werken op een steenovencomplex staan centraal in de Steenovens Klein Hitland in Nieuwerkerk aan den IJssel. Tussen 10.30 en 17.00 uur zijn er bij de vier voormalige ovens rondleidingen, worden kinderen van 3 tot 7 jaar voorgelezen en is er een speurtocht. Atelier Van Hoogdalem - beeldende kunst - in de turfschuur is ook geopend.
Zowel zaterdag als zondag zijn er op het terrein van Steenoven De Olifant aan de Nieuwerkerkse Groenendijk - de vijfde bewaard gebleven steenoven van de circa zestig die ooit langs de Hollandsche IJssel stonden - gratis rondleidingen om 13.00 uur, 15.00 uur en 17.00 uur. Ze duren 45 minuten. Aanmelden: www.leefgoed.nl.

Kantklosser en touwslager
Een touwslager laat zien hoe het werk aan de touwbaan ging en een kantklosser hoe kant wordt gemaakt, in de Nieuwerkerkse Oudheidkamer in hoeve Nooit Gedacht aan de ‘s-Gravenweg 6A. Van 10.30 tot 16.00 uur is ook de (multimediale) tentoonstelling over het leven en werken in Nieuwerkerk aan den IJssel in de vorige eeuw te bezichtigen en zijn er doorlopend rondleidingen.

Vaarschema
Op openmonumentendag.nl (zoekterm Hollandsche IJssel) is het vaarschema te downloaden van de historische schepen die monumenten aan beide zijden van de rivier - in Moordrecht, Gouderak, Nieuwerkerk -, Ouderkerk -, Capelle - en Krimpen aan den IJssel - met elkaar verbinden. Een historische bus rijdt vanaf molen Windlust aan Kortenoord circa elk uur een route naar Nieuwerkerkse en Moordrechtse monumenten.

Uit de krant